Twoje dziecko lub uwieczniać świat na zdjęciach? Może zamiast zakupu kolejnej zabawki, czy gry dobrym pomysłem będzie sprezentowanie mu aparatu fotograficznego? Obecnie nie jest to duży wydatek. Szereg urządzeń jest dedykowanych właśnie dzieciom i dzięki nim mogą rozwijać swoją pasję od najmłodszych lat. Na jakie aparaty fotograficzne dla dzieci warto zwrócić uwagę?

Co wziąć pod uwagę przy wyborze aparatu fotograficznego dla pociechy?

Na rynku jest naprawdę wiele modeli, które są dostępne w atrakcyjnych cenach i mają zestaw funkcji, który będzie najlepiej odpowiadał najmłodszym. Jednak przy wyborze aparatu dla dziecka koniecznie musimy wziąć pod uwagę także inne kwestie. Jeśli wybierzemy nieodpowiednie urządzenie możemy skutecznie zniechęcić młodego człowieka do rozwijania swojej pasji, dlatego kupując aparat koniecznie dostosujmy jego zaawansowanie do wieku przyszłego użytkownika.

Warto wziąć pod uwagę także jego aktualne zdolności manualne, stopień obeznania z techniką, a także sposób traktowania zabawek.

Jaki jest najlepszy aparat dla dzieci?

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty – w tym uniwersalność urządzenia, łatwość obsługi i cenę – zdaje się, że najlepszym wyborem będzie kupno dziecku aparatu kompaktowego. Kompaktowe aparaty fotograficzne większości marek oferują automatyczne zmiany trybów, co pozwala dziecku w szybki sposób uzyskać pożądany efekt na zdjęciu, a jednocześnie umożliwia mu odrobinę poeksperymentować.

Kupując aparat kompaktowy zwróćmy uwagę, czy ma on funkcję wykrywania twarzy. Jest ona bardzo przydatna i pozwala w łatwy sposób – nawet bez znajomości kompozycji – tworzyć ładne zdjęcia.

Czasy, kiedy przy kupnie aparatu zwracało się uwagę na piksele już dawno minęły. W markowych urządzeniach sprawdzajmy raczej jak szerokie są kąty obiektywu. Im szersze tym dziecko więcej uchwyci w kadrze. Pomocną funkcją może być także cyfrowa stabilizacja obrazu, która przyda się szczególnie tym dzieciom, które mają problem z prostym trzymaniem aparatu. Zrezygnujmy z aparatów z panelem dotykowym – będzie on ulegać szybkiemu zabrudzeniu.