Trampolina ogrodowa to jedna z ulubionych zabawek dla najmłodszych. Łączy ona w sobie możliwość przyjemnego spędzenia wolnego czasu i świetnej zabawy z ze zdrową aktywnością, która poprawia kondycję, spala nadmiar tkanki tłuszczowej i poprawia kształtować sylwetkę. Czy skakanie na niej jest bezpieczne? Tak, jeżeli zapewnimy podstawowe zabezpieczenia. Najważniejsza w tym kontekście jest siatka do trampoliny.

Nie oszczędzaj

Podstawową zasadą, która zapewnia bezpieczeństwo podczas skakania na trampolinie jest unikanie kupowania najtańszych produktów, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Chodzi o to, żeby materiały konstrukcyjne, z których wyprodukowana została trampolina były solidne i wytrzymałe. Najważniejsze są nóżki, które trzymają całą konstrukcję produktu. Ich pęknięcie czy złamanie mogłoby być przyczyną wypadku. Postaw na przedmiot, który posiada grube nóżki wykonane ze stali. Im jest ich więcej, tym bardziej stabilna będzie konstrukcja.

Akcesoria

Bezpieczeństwo zapewniają także akcesoria trampoliny. Niektóre z nich mają charakter obligatoryjny, inne stanowią wyposażenie dodatkowe. Wśród tych pierwszych jest przede wszystkim siatka do trampoliny. Oczywiście, istnieją także produkty bez siatki, ale nie są one zdecydowanie przeznaczone dla dzieci. Przede wszystkim, siatka musi być szczelnie zamknięta i odpowiednio wysoka, żeby skaczące dziecko nie wypadło poza obrys trampoliny. Do wyboru jest siatka zewnętrzna i wewnętrzna. Ta pierwsza daje więcej swobody podczas skakania, ale ze względu na fakt, że jest ulokowana poza zewnętrzną krawędzią, nie oddziela ona użytkownika od stelażu (w który można uderzyć), a także generuje pewne ryzyko utknięcia stopy między sprężynami, toteż raczej nie jest polecana dla dzieci.

Siatka wewnętrzna zapewnia o wiele większe bezpieczeństwo najmłodszym, zabezpiecza przed wypadnięciem, uderzeniem w stelaż i utknięciem nogi między sprężynami. Te dwa ostatnie zagrożenia może wyeliminować dobrze przeprowadzony system zasłony. Istnieją produkty z siatką zewnętrzną, które posiadają bezpieczne zabudowanie stelażu, z grubej warstwy miękkiego tworzywa sztucznego, które amortyzuje wstrząsy podczas zderzenia i uniemożliwia odniesie kontuzji. Również sprężyny mogą posiadać specjalne osłony, które uniemożliwiają kontakt ze stopą. W przypadku takich produktów, siatka zewnętrzna nie stanowi zagrożenia dla najmłodszych. Wśród akcesoriów dodatkowych, które zwiększają bezpieczeństwo, znajdują się przede wszystkim drabinki, które ułatwiają wejście i zejście z maty.

Nie tylko sprzęt

Bezpieczne skakanie na trampolinie to nie tylko wysokiej jakości sprzęt, który eliminuje lub minimalizuje zagrożenia. To również sam sposób korzystania z trampoliny. Przede wszystkim, należy unikać sytuacji, kiedy z produktu korzysta kilkoro dzieci na raz. Zapobiegnie to zagrożeniu zderzenia się głowami. Nie należy skakać bezpośrednio po deszczu, kiedy mata jest śliska. Najbezpieczniej jest skakać w pobliżu centralnej części trampoliny. Warto także nauczyć dziecko, żeby lądowało na lekko ugiętych nogach i unikało wyprostowania kolan w kontakcie z matą. Zabezpieczy to stawy najmłodszych przed urazami.