Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było spokojne i dobrze się uczyło. Czasami jednak różnie bywa i trzeba mu pomóc w tym, aby nauka nie była dla niego tylko przykrą koniecznością. Jednym ze sposobów na to, aby dziecko rozwijało swoje zdolności w sposób kreatywny, jest zapisanie go na zajęcia muzyczne. W czasach starożytnych była jedną z najważniejszych dziedzin, które miały znaczenie podczas wychowywania dzieci. Nauka muzyki pozwala lepiej panować nad swoimi emocjami, a także ma świetny wpływ na rozwój intelektualny. Oczywiście nie ma co zmuszać swojej pociechy, żeby koniecznie grało na jakimś instrumencie czy śpiewało, ale warto próbować zaszczepiać w nich pasję. Z pewnością docenią to, kiedy dorosną. Warto także nauczyć dzieci doceniać największe dzieła muzyczne. Nie chodzi tutaj tylko o muzykę klasyczną, ale o wiele bardzo dobrych utworów muzyki popularnej, która może być także formą rozrywki i możliwością relaksu.

Ćwiczenie koncentracji

Naukowcy udowodnili, że muzyka sprawia, że nasze półkule lepiej ze sobą współgrają. Koordynacja ruchowa jest lepsza. Muzyka absorbuje całą naszą uwagę. Nie tylko umysł, ale także ciało. Wyobraźmy sobie, że dziecko gra na jakimś instrumencie. Aby zagrać jakąkolwiek melodię, musi przeczytać nuty. Ich odczytywanie łączy się z realizacją dźwięków za pomocą strun czy klawiszy. Tym sposobem ćwiczy się relację ręka-oko. Dziecko gra jakieś dźwięki i już myśli o następnych. To doskonałe ćwiczenie inteligencji i rozwój pamięci. Podczas zajęć muzycznych, dziecko musi być cały czas skoncentrowane. Badania przeprowadzone przez naukowców z Northwestern University dowiodły, że uczęszczanie udział w zajęciach muzycznych ma także dobry wpływ na zdolności językowe. W dzisiejszych czasach, kiedy uwaga ciągle jest rozproszona i trzeba ją dzielić między bardzo dużo bodźców i informacji, to szczególnie ważne.

Od najmłodszych lat

Dziecięce umysły są bardzo chłonne. To najlepszy czas na rozpoczęcie nauki. Nauka nut czy znajomość budowy i możliwości instrumentu przychodzi bardzo naturalnie. Często wśród rodziców panuje takie przeświadczenie, że skoro oni nie wykazywali zdolności muzycznych, to ich dzieci nie będą w stanie nauczyć się gry na instrumencie. Nic bardziej mylnego. Dopóki czegoś nie sprawdzimy, to się nie dowiemy. A przygoda naszego dziecka z muzyką może okazać się pasją na całe życie, a nawet w przyszłości może stać się czymś, co nasze dziecko będzie robiło zawodowo. Chyba nie ma nic piękniejszego, niż sytuacja, w której życiowa pasja staje się także sposobem na życie i źródłem dochodów. Do takiego momentu udaje się dojść tylko niektórym, ale zawsze warto się o tym przekonać na własnej skórze.

Muzyczne zajęcia

Zabawy muzyczne może zorganizować każdy rodzic. Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wspólne naśladowanie odgłosów natury czy zwierząt to również forma ekspresji. Wszelkiego rodzaju domowe śpiewanie i improwizacje muzyczne, zabawa w zgadywanki muzyczne, to wszystko składa się na rozwój zainteresowań muzycznych. Kiedy już zdecydujemy się na bardziej profesjonalny rozwój muzyczny naszego dziecka, wcale nie musimy od razu wybierać szkoły muzycznej. Zacznijmy od tematycznych zajęć, nauki gry na instrumencie, zajęć tanecznych lub nauki śpiewania. Kiedy upewnimy się, że dziecku naprawdę sprawia to przyjemność, wtedy możemy zastanowić się nad wyborem szkoły.