Problem z położeniem dziecka spać, nie jest błahy. Każdy młody rodzic, który zetknął się z tym tematem to potwierdzi. Sytuacja taka jest stresująca zarówno dla nas jak i dorosłych. Może to przerodzić się niestety w spiralę, która wygląda tak, że stres wywołany nieustannymi próbami położenia spać, jeszcze bardziej utrudnia zadanie. Dzieci im mniejsze tym bardziej są w stanie wyczuć napięcie, zdenerwowanie lub złość rodzica i reaguje na takie symptomy niepokojem. Rodzice dzieci tak zwanych dużych potrzeb (bo głównie o nie tutaj chodzi), mają zdecydowanie trudniejsze zadanie od innych rodziców. Poziom ich zmęczenia jest dużo wyższy, więc nadzieja na wytchnienie wieczorem, kiedy dziecko śpi jest tak duża, że niepowodzenie położenia spać może naprawdę zdenerwować. Co robić w takiej sytuacji?

Wygodny materacyk

Warto nadmienić, że wymagające dzieci nie zareagują w stu procentach na wymienione zabiegi, ale niektóre z nich mogą naprawdę pomóc. Wygodny materacyk może pomóc. Nie oznacza to, że materac do łóżeczka jaki nabyliśmy jest niewygodny stricte. Wiele wymagających dzieci jest sensorycznie nadpobudliwych. W materacyku może coś nie pasować, więc ze spaniem ani rusz. Warto pomyśleć o wymianie na inny. Materace do łóżeczka są obecnie naprawdę różne. Warto pomyśleć o przeskoczeniu z jednej strony skali na drugą, nawet wbrew opiniom jakie sobie wyrobiliśmy. Dla przykładu jeśli mamy materacyk naturalny (np. gryka-kokos), spróbujmy sztucznego (np. lateksowego) lub na odwrót. Wbrew pozorom może być to strzał w dziesiątkę.

Kąpiel podstawą dobrego snu

Kąpiel przed snem powinna dziecku się dobrze kojarzyć. Ciepła i rozluźniająca, po której następuje karmienie. Przyzwyczajenie dziecka do takiego rytuału, pozwala na eliminację wielu problemów z usypianiem. Z czasem dziecko po prostu pamięta, że po myciu i karmieniu idzie spać. Kąpiel kojarzy się z wanienką, ale nie tylko wanienka może służyć do tego celu. Wiaderko kąpielowe jest ciekawą alternatywą.  Pozwala ono na samodzielne wykąpanie niemowlaka. W wiaderku jest dziecku ciaśniej (co je uspokaja) jak również jest ono ciągle aż po szyję zanurzone. Taki układ powoduje dużo większe rozluźnienie mięśni, po czasem burzliwym dniu. Dzięki temu usypianie również będzie prostsze.