Nauka chodzenia jest wyzwaniem zarówno dla malucha, jak i rodziców. Początki bywają dość trudne, gdyż dziecko nie posiada jeszcze wyuczonych ruchów. Chodzik dziecięcy ma z założenia wspierać proces nauki. Takie rozwiązanie posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Należy jednak pamiętać o tym, aby kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jeśli wybierzemy nowoczesny i wysokojakościowy chodzi, to zdrowie naszej pociechy nie będzie w żaden sposób zagrożone. Oczywiście ważny jest także czas, jaki smyk będzie spędzał w chodziku.

Bezpieczna konstrukcja

Z pewnością spotkamy się z opinią, że chodziki deformują delikatny układ kostny, a także rozleniwiają mięśnie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że czasy nieco się zmieniły. Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku można było zakupić wyłącznie niestabilne i średnio bezpieczne modele. W dzisiejszych czasach dobre marki proponują nam chodziki, które spełniają rygorystyczne normy oraz standardy. Są one projektowane dzięki współpracy ze specjalistami. W ten sposób możliwym jest stworzenie konstrukcji, która w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie malucha. Uwaga: dziecko nie może spędzać w chodziku zbyt dużo czasu. Godzina lub dwie dziennie to optymalny czas zabawy. Nie wkładajmy dziecka do chodzika na pół dnia nawet, jeśli będzie się ono tego domagać. Rodzice muszą wykazywać się zdrowym umiarem. Wszystko w nadmiarze może okazać się szkodliwe.

Nauka przez zabawę

Współczesna chodziki są wyposażone w liczne panele dotykowe, które świecą, czy też wydają dźwięki. Dla malucha jest to ogromna frajda, która mobilizuje go do nauki chodzenia. Jest to wciągająca zabawa, którą uwielbia wiele dzieci. Ilość funkcji zależy od wybranego modelu. Za mocno zaawansowany chodzik zapłacimy nieco więcej.

Dawkujmy dziecku zabawę w chodziku – w ten sposób zadbamy o jego prawidłowy rozwój, a także sprawimy, że gadżety będą dłuższy czas atrakcyjne. Wybierzmy również taki model, który posiada zabezpieczenia przed przewróceniem (np. ze skręcanymi kołami).