Przychodzi czas, gdy maluch wyrasta ze swojego ulubionego łóżeczka niemowlęcego. Komfortowy i bezpieczny sen wymaga zakupu nie tylko odpowiedniego modelu „dorosłego” łóżka, ale również materaca. To właśnie on w dużej mierze odpowiada za wygodę, a także bezpieczny rozwój. Zwykle następuje to w wieku około 3 lat. Dobrym wyborem jest zakup takiego łóżka, które posłuży przez długi czas. Należy więc pamiętać, że smyk rośnie, a także zmieniają się jego potrzeby.

Czym kierować się podczas zakupu?

Wybierając materac dla kilkulatka należy przede wszystkim sprawdzić, czy posiada on niezbędne atesty. Zaleca się, aby materiały użyte do jego produkcji spełniały rygorystyczne normy. Mowa tutaj nie tylko o tkaninie zewnętrznej, ale również wypełnieniu. Najczęstszym wyborem jest materac sprężynowy, oczywiście taki, który pochodzi od renomowanego producenta. Lepiej zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że produkt nie będzie w żaden sposób zagrażać dziecku. Dobrze jest, jeśli jest on hypoalergiczny. Pomimo tego, że nowoczesne technologie pozwoliły zaprojektować bezpieczny materac sprężynowy, to jest wielu przeciwników tego rozwiązania. Niektórzy uważają, że nie jest to model odpowiedni dla kilkuletnich dzieci.

Jaki materac dla 3-latka?

Materac piankowy jest doskonałym wyborem dla maluchów, których kręgosłup cały czas się rozwija i wymaga specjalnej ochrony. Taki model gwarantuje optymalną twardość – dziecko nie zapada się, jednak powierzchnia materaca elastycznie dopasowuje się do kształtu i ciężaru ciała. Dodatkowym atutem jest to, że materace piankowe zapewniają najwyższy poziom higieny. Będzie to świetny wariant dla dzieci narażonych na alergie. Takie tworzywo nie gromadzi bakterii, wirusów, pleśni, czy też innych zanieczyszczeń. Bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Ponadto nie posiada on toksycznych substancji, których opary mogłyby być wchłaniane przez dziecko.

W przypadku bardzo małych dzieci warto zakupić dodatkowy wodoodporny pokrowiec, który w dowolnym momencie można wrzucić do pralki.