Alergia u dziecka to początek wyzwań z nią związanych. Aby maluch się nie męczył, trzeba mu zapewnić dobre warunki w domu, a przede wszystkim – w jego pokoju. Najważniejsze w urządzaniu pokoju dla alergika jest jego łóżko. Zapewnienie jak najwyższego komfortu podczas snu jest ogromnie istotne, dlatego prezentujemy kilka prostych porad, jak urządzić łóżko dla małego alergika.

PO PIERWSZE – ŁÓŻKO

Rozkładana kanapa czy tapczan odpadają – nie dość, że się szybciej kurzą, to jeszcze trudniej jest je sprzątać. Łóżka drewniane czy metalowe są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymywaniu porządku, dlatego się je tak bardzo poleca. Należy oczywiście pamiętać, żeby łóżko drewniane było pomalowane farbami bezpiecznymi dla dziecka (można go też samemu pomalować farbami wodnymi, które nie są szkodliwe dla alergików). Po zamontowaniu stelaża dobrze jest go zostawić w wietrzonym pokoju na kilka dni w celu pozbycia się ostrych zapachów, np. farby czy kleju.

Warto wybrać model łóżka z szufladami, w których schowa się pościel. Nie będzie się wtedy kurzył w ciągu dnia.

PO DRUGIE – MATERAC

Należy unikać materaców z wkładem naturalnym, takim jak kokos czy gryka, a nawet tych lateksowych. Wywołują one wziewne i kontaktowe reakcje alergiczne. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje ogromny wybór materacy dla alergików, dlatego nie powinno być większego problemu z jego kupnem. Powinien to być materac piankowy, który jest dodatkowo pokryty powłoką antyalergiczną. Nie przepuszcza ona bowiem bakterii, roztoczy i innych drobnoustrojów, które się gromadzą na każdym innym materacu.

Po kupnie materaca należy go dokładnie odkurzyć i pozostawić na kilka dni na wietrzeniu.

PO TRZECIE – KOŁDRA, PODUSZKA I POŚCIEL

Z kołdrą i poduszką jest podobnie jak z materacem – żadnych naturalnych wkładów, tylko specjalnie stworzone z myślą o alergikach. Należą do nich wkłady poliestrowe bądź silikonowe. Są tak samo miękkie jak tradycyjne, a dodatkowo nie wywołują reakcji alergicznych. Dostosowują się również do każdej temperatury, więc sprawdzą się na każdą porę roku.

Pościel natomiast musi być 100-procentowo bawełniana.