Dziecko pierwsze lata swojego życia spędza w swoim łóżeczku. Nie tylko na nim śpi, ale również się w nim bawi, siada, obraca się, ogólnie mówiąc – bardzo się wierci. Dlatego tak ważne jest, aby owe łóżko było wykonane dobrze i było wygodne. Czym się kierować przy wyborze łóżeczka dla dziecka?

DOSTOSUJ DO POTRZEB I WARUNKÓW

Obecnie na rynku jest tysiące przeróżnych łóżeczek dla dzieci. Każde różni się ceną, kolorem, kształtem, rozmiarem, dodatkowymi funkcjami i akcesoriami. Wybierając się na zakupy po łóżko dla malucha należy mieć na uwadze warunki, w jakim się żyje i to pod względem mieszkaniowym, jak i majątkowym. Istnieją modele za sto złotych, ale także takie za kilka tysięcy, więc nie można być w tej kwestii lekkomyślnym. Dzieci szybko rosną, do tego zmieniają im się gusta, więc żeby się nie wykosztowywać bez sensu, lepiej trzymać rękę na pulsie. Duże łóżko z szufladami może i byłoby praktyczne, ale nie sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu w bloku, gdzie zajmowałby połowę (jak nie więcej) przestrzeni pokoju malucha.

Rozsądek to klucz. Jest wiele ładnych modeli, w które idzie się wręcz zakochać, ale jeśli ostatecznie będą tylko przeszkadzać, to naprawdę nie warto tych nerwów i chudszego portfela…

ROZMIAR ŁÓŻECZKA

Na początku każde dziecko mierzy praktycznie tyle samo, dlatego najczęstszymi wymiarami łóżek są 120×60 cm. Dla bardziej wybrednych są dostępne także łóżka o wymiarach 140×70 cm. Dzieci bardzo szybko dorastają, więc kupno większego jest nieuniknione. Nie trzeba jednak pozbywać się starego tak od razu – można go wykorzystać jako dodatkowy mebel siedzący. Zaoszczędzi się przy tym na fotelu!

BUDOWA

Istotne jest wykonanie takiego łóżeczka. Przede wszystkim musi być wytrzymałe na wszelkie skakanie i gwałtowne wiercenia dziecka. Powinien być też właściwie wykończony – wszelkie ostre zakończenia, wystające śrubki, drzazgi, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla malucha.

Z myślą o najmłodszych, tj. o niemowlętach, istotne jest rozmieszczenie szczebelek jego łóżka. Muszą być tak blisko siebie, żeby głowa, ręka czy noga dziecka nie zdołała się przez nie przedostać. Są na rynku modele łóżeczek z wyciąganymi szczebelkami – przed kupnem takiego należy sprawdzić, z jaką łatwością można je wyjąć. Jeśli bardzo łatwo, to dziecko może samo to zrobić, więc nie ma mowy o kupnie.