Trampolina ogrodowa to zabawka, która zapewnia mnóstwo zabawy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Rozkłada się ją w przydomowym ogrodzie, gdzie służy przez cały okres wiosny, lata, aż do jesieni. Kiedy jednak nadchodzą zimne dni, trampolina pozostaje praktycznie nieużywana. Jak zabezpieczyć ją przez sezonem zimowym, by już wiosną w doskonałym stanie wróciła do użytku?

Czy trampolinę można pozostawić w ogrodzie?

Duże trampoliny ogrodowe mają to do siebie, że zajmują całkiem sporo miejsca, nawet jeśli są złożone. Problem pojawia się, kiedy w domu jest ograniczona przestrzeń magazynowa. Wiele osób zastanawia się nad pozostawieniem trampoliny w ogrodzie, ewentualnie o przykryciu jej folią. Od razu trzeba powiedzieć, że nie  jest to dobry pomysł. Membrana trampoliny może być wrażliwa na niskie temperatury i mróz, ciężko więc zagwarantować, że po zimie będzie w ogóle nadawać się do użytku. Po drugie, zagrożenie stanowi zalegający mróz i lód. Taka pokrywa śnieżno-lodowa może ważyć nawet kilkaset kilogramów, przez co odkształceniu może ulec stelaż trampoliny.

Jak przechowywać trampolinę?

Ustaliliśmy już, że ogród nie jest najlepszym miejscem na zimowanie trampoliny. O wiele lepiej będzie jej w ciepłym suchym miejscu, takim jak garaż czy schowek. Wszystkie jej części należy delikatnie rozebrać. Powierzchnię do skakania można ściśle zwinąć i schować do kartonu, upewniwszy się przedtem czy jest zupełnie sucha. Tak samo można postąpić z siatką zabezpieczającą.

Producenci trampolin zalecają także złożenie stelaża, nawet jeśli jest on wykonany z ocynkowanej stali. Ewentualnie, w przypadku braku miejsca na przechowanie, stelaż może pozostać w ogrodzie, jednak nie jest to rozwiązanie polecane.

Zanim wiosną przystąpi się do ponownej eksploatacji trampoliny, trzeba dokładnie i skrupulatnie ją złożyć, sprawdzając dokładnie stan poszczególnych jej elementów. Nie zaszkodzi także jej umycie – po zimie może być nieco zakurzona i zabrudzona.

Podsumowując, sezon zimowy nie jest dla trampolin ogrodowych żadnym zagrożeniem, jeśli tylko wie się, w jaki sposób je przechowywać.