Poszukując materaca do łóżeczka dla dziecka, należy pamiętać o szeregu istotnych kwestii, decydujących o jakości, wygodzie i bezpieczeństwie małego użytkownika. Jak wybrać dobry materac do łóżka dziecięcego oraz czym kierować się podczas zakupów?

Rozmiar i grubość materaca

Materace dedykowane najmłodszym zoptymalizowane są do standardowych wymiarów większości łóżeczek – w związku z tym zazwyczaj pojawiają się one w rozmiarze 120×60 lub 140×70 cm. Chcąc nabyć odpowiedni materac, trzeba więc zmierzyć posiadane łóżeczko dziecięce lub zaopatrzyć się w komplet – materac, sprzedawany w zestawie z łóżkiem. Grubość materacy dziecięcych wynosi zazwyczaj około 10 cm.

Twardość materaca dla dziecka

Z uwagi na niewielki ciężar małych dzieci, materac przeznaczony dla nich nie musi być twardy, gdyż waga małego użytkownika nie powinna generować trwałych odkształceń. Ponadto – podłoże o średniej twardości zapewni optymalne podparcie dla dziecięcego kręgosłupa i nie doprowadzi do patologii w jego rozwoju.

Ciekawym rozwiązaniem, będącym inwestycją przyszłościową jest zakup materaca dwustronnego, który można odwrócić, gdy dziecko podrośnie i stanie się cięższe – wtedy materac przewracany jest na twardszą stronę i może być nadal użytkowany.

materac dla dziecka 456

„Z uwagi na niewielki ciężar małych dzieci, materac przeznaczony dla nich nie musi być twardy”

Wypełnienie materaca dziecięcego

W sklepach istnieje mnóstwo modeli i rodzajów materacy, dedykowanych dzieciom. Wśród nich można wymienić materace z pianki poliuretanowej, pianki termo elastycznej, lateksu oraz materace z domieszką kokosa. Wybór wydaje się więc trudny, jednak warto pamiętać o najważniejszym aspekcie, czyli funkcjonalności.

Materac przeznaczony dla dziecka powinien być wykonany z materiału antyalergicznego, antybakteryjnego i , zapewniającego dobrą wentylację. Obecnie większość materacy produkowana jest z uwzględnieniem tych aspektów, dlatego wielu rodziców weryfikuje również ceny, wybierając alternatywę, najbardziej przystępną do swoich możliwości finansowych.

Bez względu na podjęty wybór, należy pamiętać, że dobry materac do łóżka dziecięcego to inwestycja w zdrowie małego użytkownika – bezpieczny rozwój fizyczny uzależniony jest bowiem od podłoża, na którym dziecko wypoczywa. Jeśli interesują Cię materace dostosowane do wymagań najmłodszych zajrzyj na stronę polskiego producenta – firmy Hevea