Wiele dzieci uwielbia fotografię, więc warto pomóc im w rozwoju zainteresowań. Być może nie jest to chwilowa rozrywka, a początek prawdziwej pasji. Należy również dodać, że fotografia jest prostym sposobem na obudzenie kreatywności, czy też wrażliwości. Wybór pierwszego sprzętu nie jest prostym zadaniem. Dużo zależy od wieku dziecka, a także predyspozycji. Nie każde będzie potrafiło obchodzić się z drogim sprzętem, który wymaga ostrożności. Zbyt duża ilość funkcji również nie jest wskazana – może to przytłoczyć dziecko, a tym samym zniechęcić go do dalszej nauki obsługi. Czym kierować się podczas zakupu?

Wysoka wytrzymałość

Aparat cyfrowy dla dziecka powinien oznaczać się wysoką trwałością, a także odpornością na uszkodzenia. Należy wziąć pod uwagę to, że brak doświadczenia może sprawić, że delikatny sprzęt szybko ulegnie zniszczeniu. Ważne jest, aby wybrać model z solidną obudową, która przetrwa najcięższe warunki użytkowania. Warto poszukiwać modeli intuicyjnych, które nie wymagają manualnego przestawiania parametrów.

Lepiej postawić na aparat kompaktowy, który zmieści się bez problemu w torbie, czy też plecaku. Lustrzanka nie jest zbyt dobrym pomysłem. Po pierwsze jest to sprzęt relatywnie drogi, a po drugie dziecko może nie wykorzystać w pełni oferowanych przez ten aparat możliwości. Takie modele sprawdzą się raczej w przypadku bardziej świadomych nastolatków. Kilkuletnie dzieci nie będą zadowolone.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również różnego typu akcesoria do aparatów. Pozwalają one rozbudowywać możliwości posiadanego sprzętu, co dla dzieci jest niezwykle interesujące.

Uwaga na zabawki

Wielu rodziców kusi  aparat fotograficzny dziecięcy posiadający obudowę z motywem ulubionych bajek. Mogłoby się wydawać, że taki sprzęt będzie wykonywał zdjęcia o satysfakcjonującej jakości, gdyż zwykle nie kosztuje on mało (niektóre modele kosztują nawet kilkaset złotych). Nic bardziej mylnego. Są to typowe zabawki, które sprawdzą się raczej dla 4-5 latków, a nie starszych dzieci. Owszem posiadają one niebanalny design, jednak zwykle oferują one rozdzielczość na poziomie 1-2 Mpix. Jest to gadżet, który sprawi radość wyłącznie maluchom, które szukają raczej sposobu na urozmaicenie zabawy.