W dzisiejszych czasach pełnych technologii, które służą nam do życia codziennego i zabawy, wydawać by się mogło, że nasze dzieci i wnuki przestaną korzystać z własnej wyobraźni na rzecz komputerów, tabletów i telefonów, w których znajdują się gry, filmy i inne atrakcyjne rzeczy. Na początku tego roku pewna znana najmłodszym firma zapowiedziała jednak coś, co wywołało prawdziwą burzę zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. O jakiej firmie mowa? Otóż o jednym z liderów produkujących gry – Nintendo. A cóż takiego zapowiedziała? Mówiąc wprost – karton.

Nintento Labo – gra działająca na wyobraźni

Nintendo Labo – bo tak nazywa się nowy wynalazek popularnego producenta gier – to nic innego, jak zestaw kartonowych części. Oczywiście nie są one takie zwyczajne – z tych niepozornych kartonów można stworzyć absolutnie wszystko, co sobie wyobrazimy. Może to być wędka, podstawka, kij, a nawet zbroja! Zestawy będą miały w sobie instrukcje z proponowanymi konstrukcjami, ale jak już zostało wcześniej wspomniane, można z nich stworzyć cokolwiek.

Czy w Nintendo Labo chodzi tylko o kartony? Łatwo można zgadnąć, że nie – ma to być również interaktywna zabawka, która może współdziałać razem z najnowszą konsolą od Nintendo – Nintendo Switch. Przykładem może być stworzenie z Labo pianina, które będzie wydawał dźwięki po włożeniu konsoli wraz z Joy-Conem. Można również stworzyć motocykl, którego będziemy kierować za pomocą ekranu w przenośnej wersji Nintendo Switch. Wszystko to pokazuje, jak wiele można zrobić i na jak wiele sposobów można się naprawdę dobrze bawić. A to tylko przecież pudełka kartonowe!

Powrót do korzeni

Ironią jest fakt, że to karton okazał się rewolucyjny w świecie gier i zabaw dla dzieci. Przecież jeszcze nie tak dawno my – obecni dorośli – tworzyliśmy w dzieciństwie z pudełek statki, zbroje, miecze i tarcze, bawiąc się co nie miara. Dzisiaj dzieci mają praktycznie wszystko na tacy i nie muszą korzystać ze swojej wyobraźni tak bardzo, jak my w ich wieku. Nintendo tworząc Nintendo Labo chce wyjść naprzeciw temu „systemowi” tworząc coś, co wstrząsnęło rynkiem rozrywkowym.

Powrót do korzeni ma dwojakie znaczenie. Bowiem firma Nintendo zaczynała właśnie od produkcji zabawek. Nintendo Labo to subtelny ukłon w stronę dawnych czasów, z którego powinny skorzystać wszystkie dzieci i dorośli. Dostępny w sprzedaży będzie już 27 kwietnia, więc wystarczy tylko cierpliwie poczekać!